Żużel w Tarnowie od lat jest jednym z filarów sportowej tożsamości miasta. Unia Tarnów, klub o bogatej tradycji, zdobywca licznych tytułów mistrzowskich, przeżywa jednak obecnie jeden z najtrudniejszych okresów w swojej historii. Kryzys organizacyjny i finansowy, który dotknął Żużlową Sportową Spółkę Akcyjną (ŻSSA) Unia Tarnów, budzi niepokój wśród kibiców, zawodników i lokalnej społeczności. Sytuacja ta została dodatkowo uwypuklona przez oświadczenie dwóch członków Rady Nadzorczej, Wiesława Frysa i Daniela Bałuta, którzy wskazują na poważne problemy w zarządzaniu klubem.
Problemy finansowe i organizacyjne
Klub boryka się z zadłużeniem wobec zawodników, co w środowisku żużlowym jest szczególnie dotkliwym problemem, wpływającym na morale drużyny i jej wyniki sportowe. Pomimo zapewnień o dostępności środków finansowych, pochodzących między innymi od Głównego Partnera Klubu – Województwa Małopolskiego, proces spłaty zaległości napotyka na przeszkody. Jak wskazują Frys i Bałut w swoim oświadczeniu:
„Spółka dysponuje obecnie znaczną pulą środków pieniężnych, w tym przede wszystkim pochodzących od Głównego Partnera Klubu – Województwa Małopolskiego. Pozwalają one na uregulowanie dużej części zaległości wobec zawodników, a tym samym realizację deklaracji złożonej w ostatnim czasie przez zarząd Klubu.”
Niestety, jak podkreślają członkowie Rady Nadzorczej, realizacja tych płatności wymaga akceptacji Przewodniczącego Rady Nadzorczej, Artura Lewandowskiego, który obecnie jednoosobowo podejmuje kluczowe decyzje operacyjne. Taki model zarządzania budzi kontrowersje i, jak wskazują autorzy oświadczenia, jest „sprzeczny z zasadami prawidłowego zarządzania” oraz „uniemożliwia dalsze, należyte funkcjonowanie Spółki”.
Kontrowersje wokół pożyczek i dokapitalizowania
Kolejnym palącym problemem jest kwestia pożyczek udzielonych wcześniej przez członków Rady Nadzorczej. Trzech z nich, przed rozpoczęciem sezonu 2025, pisemnie zobowiązało się do przeznaczenia tych środków na podwyższenie kapitału zakładowego lub inne formy dokapitalizowania klubu, co było warunkiem uzyskania licencji na bieżący sezon. Jednak, jak wskazują Frys i Bałut:
„Obecnie Pan Artur Lewandowski oraz Pan Jacek Pocięgiel kwestionują powyższe i żądają zwrotu środków, działając wbrew wcześniejszym pisemnym zobowiązaniom, a w naszej ocenie także wbrew obiektywnym interesom Klubu.”
Tego rodzaju działania podważają zaufanie do władz klubu i komplikują jego sytuację finansową, która i bez tego jest trudna. Brak transparentności i jednomyślności w Radzie Nadzorczej dodatkowo pogłębia chaos organizacyjny.
Rezygnacja prezesa i brak zarządu
Kryzys w klubie osiągnął punkt kulminacyjny 20 czerwca 2025 roku, gdy rezygnację z funkcji złożył Prezes Zarządu, Kamil Góral. To wydarzenie wywołało konieczność zwołania posiedzenia Rady Nadzorczej, które miało na celu nie tylko wybór nowego zarządu, ale także omówienie kluczowych kwestii dotyczących przyszłości Unii Tarnów. Brak zarządu sprawia, że klub pozostaje w organizacyjnej próżni, a wszystkie decyzje operacyjne spoczywają na barkach jednej osoby – Przewodniczącego Rady Nadzorczej. Taki stan rzeczy, jak wskazują członkowie Rady, uniemożliwia skuteczne zarządzanie i stawia pod znakiem zapytania przyszłość klubu.
Apel o wspólne działanie
Wiesław Frys i Daniel Bałut w swoim oświadczeniu apelują do kibiców, mediów i władz miasta o wsparcie i baczną obserwację sytuacji. Podkreślają, że są gotowi do działania na rzecz dobra tarnowskiego żużla, jednak brak odpowiednich narzędzi statutowych ogranicza ich możliwości. Wzywają do wspólnych działań na rzecz ochrony interesów klubu, zanim kryzys stanie się nieodwracalny.
Dwaj pozostali członkowie Rady Nadzorczej żużlowej spółki nie skomentowali jeszcze publicznie oświadczenia Frysa i Bałuta.
Pełne oświadczenie członków Rady Nadzorczej
Poniżej przedstawiamy pełne oświadczenie Wiesława Frysa i Daniela Bałuta, członków Rady Nadzorczej ŻSSA Unia Tarnów, z dnia 25 lipca 2025 roku:
W związku z trwającym kryzysem organizacyjnym i finansowym w ŻSSA Unia Tarnów, czujemy się w obowiązku przedstawić opinii publicznej rzetelne informacje oraz nasz punkt widzenia jako członków Rady Nadzorczej Spółki.
W dniu 20 czerwca 2025 roku Prezes Zarządu Kamil Góral złożył rezygnację z pełnionej funkcji. W rezultacie – na nasze pisemne żądanie – zwołane zostało posiedzenie Rady Nadzorczej – zarówno w celu obsadzenia organu uprawnionego do reprezentacji Spółki, jak i pilnego omówienia wszystkich kluczowych kwestii dotyczących przyszłości Klubu.
Wbrew pojawiającym się niepełnym informacjom, Spółka dysponuje obecnie znaczną pulą środków pieniężnych, w tym przede wszystkim pochodzących od Głównego Partnera Klubu – Województwa Małopolskiego. Pozwalają one na uregulowanie dużej części zaległości wobec zawodników, a tym samym realizację deklaracji złożonej w ostatnim czasie przez zarząd Klubu, że niemal całość środków pozyskanych od Głównego Partnera Klubu zostanie przeznaczona na uregulowanie właśnie tej części zobowiązań.
Niżej podpisani podtrzymują wolę niezwłocznego przystąpienia do spłaty wskazanych wyżej zobowiązań, jednakże powyższe – z uwagi na istniejące uwarunkowania prawne – wymaga akceptacji Przewodniczącego Rady Nadzorczej Spółki Pana Artura Lewandowskiego, który de facto obecnie jednoosobowo zarządza Spółką.
W kontekście pojawiających się informacji medialnych należy przy tym podkreślić, że trzech członków Rady Nadzorczej przed rozpoczęciem obecnego sezonu pisemnie zobowiązało się do przeznaczenia udzielonych wcześniej znacznych pożyczek na podwyższenie kapitału zakładowego lub inne formy dokapitalizowania Spółki zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, a jeden członek Rady Nadzorczej zdecydował się na rozliczenie kwoty pożyczki w umowie reklamowej, co stanowiło warunek konieczny do otrzymania licencji na sezon 2025. Obecnie Pan Artur Lewandowski oraz Pan Jacek Pocięgiel kwestionują powyższe i żądają zwrotu środków, działając wbrew wcześniejszym pisemnym zobowiązaniom, a w naszej ocenie także wbrew obiektywnym interesom Klubu.
Jako członkowie Rady Nadzorczej, którym leży na sercu dobro tarnowskiego żużla, pozostajemy w gotowości do działania, jednakże – wobec braku zarządu – statut spółki nie przyznaje nam narzędzi do bieżącego zarządzania – dziś wszystkie decyzje operacyjne podejmowane są wyłącznie przez jedną osobę, Przewodniczącego Rady Nadzorczej. Taki stan jest nie tylko sprzeczny z zasadami prawidłowego zarządzania, ale w naszej ocenie uniemożliwia dalsze, należyte funkcjonowanie Spółki.
Apelujemy do wszystkich zainteresowanych – kibiców, mediów i władz miasta – o baczną obserwację sytuacji i wspólne działania na rzecz ochrony interesów Klubu, zanim będzie za późno.
Wiesław Frys i Daniel Bałut
członkowie Rady Nadzorczej ŻSSA Unia Tarnów
Tarnów, 25 lipca 2025 r.