Psy od zawsze odgrywały szczególną rolę w filmach i serialach, zdobywając serca widzów swoim wyjątkowym charakterem, lojalnością i często niezłomnym duchem. W polskich produkcjach telewizyjnych również pojawiło się kilka kultowych czworonogów, które zyskały status prawdziwych gwiazd.
Owczarek niemiecki
Szarik z serialu „Czterej pancerni i pies” to najbardziej znany owczarek niemiecki w Polsce. W rolę Szarika wcieliło się kilka psów, z których głównie dorosłego Szarika grał Trymer, pies milicyjny, który nie zdał egzaminu z tropienia, ale świetnie spisał się na ekranie. W scenach tropienia wspierał go Spike, a w trudniejszych ujęciach – Atak. Psy były farbowane, by wyglądały identycznie. Trymer wystąpił również w „Stawka większa niż życie”. Po jego śmierci został wypchany i wystawiony w Sułkowicach w jednostce szkolenia psów policyjnych.
Cywil z serialu „Przygody psa Cywila” (1968-1970), którego rolę odegrał Bej. W tym serialu Cywil pełnił funkcję psa służbowego w milicji.
Alex z serialu „Komisarz Alex”, emitowany od 2012 roku. Serial oparty jest na austriacko-włoskiej produkcji „Komisarz Rex”. Alex, będący psem policyjnym, jest głównym bohaterem serialu, który śledzi jego przygody w pracy.
Dog z bordeaux
Śliniak z serialu „Rodzina Zastępcza” i „Rodzina zastępcza plus”. Serca polskich widzów zdobył pies, Dog z bordeaux, który, choć nie wyglądał na wesołego i żywiołowego, zdobył sympatię dzięki swojemu leniwemu usposobieniu i pofałdowanemu pysku. Psa rodziny Kwiatkowskich zagrały trzy molosy francuskiej rasy dog z Bordeaux, a pierwszym Śliniakiem była suczka. Pomimo swojego zrezygnowanego wyglądu oraz zamiłowania do spania i jedzenia, Śliniak jest wiernym, rodzinnym pupilem, który dodaje uroku serialowi i pełni rolę dobrego ducha i stróża rodziny.
Golden Retriever
W serialu „Ranczo” Hot Dog pełni kluczową rolę, zwłaszcza w początkowych sezonach. Kusy, który ma z nim wyjątkową więź, często prowadzi monologi, traktując psa jak powiernika swoich tajemnic. W odcinku 125, „Polityczny zombie”, tajemnicze zaginięcie Hot Doga staje się przełomowym momentem serialu. Jego imię wzięło się z odmowy zjedzenia parówki z bułką i jest to jeden z wielu zabawnych detali tego lojalnego i urokliwego psa, który także pełni rolę strażnika dworku.
Owczarek szkocki collie
Lassie, główna postać powieści Erica Knighta „Lassie, wróć!” z 1940 roku. Knight, który znał rasę z własnej hodowli, opisał losy suczki należącej do angielskiego chłopca o imieniu Joe. Gdy rodzice Joe muszą sprzedać psa, Lassie wielokrotnie ucieka od nowego właściciela, by wrócić do swojego ukochanego opiekuna. Jej niezłomna odwaga, nawet po powrocie z odległej Szkocji, porusza czytelników na całym świecie. Książka stała się klasykiem literatury młodzieżowej i doczekała się wielu adaptacji – książkowych, filmowych (pierwsza z 1943 roku z Elizabeth Taylor) oraz telewizyjnych i radiowych.
Dziś, 26 sierpnia, na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Psa, dzień poświęcony naszym lojalnym przyjaciołom, którzy przynoszą radość i wsparcie w każdej chwili.