Tarnów wiadomości. Pędzące do góry ceny za energię i utrzymanie budynków zmuszają niektóre instytucje do sporych zmian. Podobnie stało się w szpitalu wojewódzkim im. św. Łukasza w Tarnowie gdzie miała miejsce modernizacja energetyczna.
Jak sie okazuje, inwestycje były planowane od kilku lat. W szpitalu wymienione m.in. okna i drzwi, założono panele fotowoltaiczne, oraz wprowadzono energooszczędne oświetlenie włączane czujnikami ruchu. Zmiany mają na celu przede wszystkim oszczędzanie na enegii i dopasowanie placówki do najwnowszych trendów jeśli chodzi o odnawialne źródła energii.
– To była przede wszystkim wymiana okien, które były wtedy w fatalnym stanie. Realizowaliśmy też modernizację instalacji centralnego ogrzewania czy wentylacji. To szczegóły, których nie widać na zewnątrz, ale wszystkie te prace wpłynęły na ogólną modernizację. Te wszystkie prace wpłynęły na mniejsze zużycie energii, ciepła. Ta termomodernizacja była planowana wiele lat temu, bo chcieliśmy być ekologiczni, chcieliśmy, żeby jak najprzyjaźniejszy był ten nasz budynek i przy okazji też oszczędzać. Akurat to się zbiegło z kryzysem energetycznym – mówiła na konferencji prasowej Anna Czech, dyrektor szpitala.
Cały koszt modernizacji to ponad 20 mln zł, z czego 17 mln to środki z Unii Europejskiej, województwo małopolskie dołożyło 750 tys. złotych.