Fundacja Pro Patria Semper i Tarnowskie Centrum Kulturye zapraszają mieszkańców Tarnowa i okolic we wtorek 30 sierpnia, czyli w przedostatnim dniu wakacji i jednocześnie w wigilię Dnia Solidarności i Wolności, do Amfiteatru Letniego w Tarnowie. Popołudnie wypełnią tam otwarte dla publiczności imprezy, które odbywać się będą w ramach bloku imprez inaugurujących 10. jubileuszową edycję Festiwalu Niepodległości. W programie inauguracji znalazły się targi ofert aktywności pozaszkolnej młodzieży „Młodzi ON”, panel dyskusyjny o dziedzictwie ruchu „Solidarność” i koncert grupy RECEPCJA.
Już od godziny 15:00 trwać będą w Amfiteatrze targi ofert aktywności pozaszkolnej Młodzi ON. Zainteresowanym zaprezentuje się kilkanaście lokalnych organizacji pozarządowych, grup środowiskowych i klubów, których niekomercyjna, wspólnotowa oferta jest adresowana do uczącej się młodzieży. Na swoich stanowiskach o własnej działalności opowiadać będą, ukazując możliwe do zademonstrowania jej przejawy, m.in. przedstawiciele drużyny harcerskiej, strzeleckiej i sokolej, grup rekonstrukcji historycznej i oraz organizacji wolontariackich, pomocowo-medycznych i kulturalnych, klubów sportowych i ekologicznych.
Przewidziano też sporo miłych niespodzianek, a w finale wydarzenia losowanie zestawów ciekawych nagród dla gości targów, którzy wypełnią krótką ankietę.
Pomysł targów stanowi kolejną odsłonę projektu popandemicznej aktywizacji społecznej uczniów „Żegnamy COVID, witamy Rokwit”, przygotowanej we współpracy z Fundacją Alegoria.
Do Fundacji Pro Patria Semper wciąż mogą się jeszcze zgłaszać kolejni potencjalni, niekomercyjni wystawcy, czyli stowarzyszenia, grupy i kluby posiadające atrakcyjną ofertę zagospodarowania czasu wolnego od zajęć szkolnych, która realizuje się przez pożyteczną działalność młodych ludzi w grupach rówieśniczych. Udział w targach jest nieodpłatny.
O godzinie 17:00 na scenie Amfiteatru rozpocznie się panel dyskusyjny zatytułowany „Czy i komu jest dziś potrzebne dziedzictwo Solidarności ?”. Do odpowiedzi na tak zadane pytanie zaproszono m.in. Pawła Srokę (od ponad 30 lat dziennikarza mediów publicznych, związanego m.in. z TVP Kraków, dokumentalistę), Rafała Halskiego (pedagoga, lidera grupy rockowej Recepcja), Filipa Gąciarza (ucznia III LO w Tarnowie, tegorocznego wicemistrza ogólnopolskiego finału konkursu debat historycznych IPN), Pawła Orła (prawnika, członka stowarzyszenia „Sieć Solidarności”, od lat aktywnie włączającego się w akcje pomocy dla działaczy podziemnej „S” i upamiętnianie nieżyjących). Dyskusji przysłuchiwać się będą zaproszeni do Amfiteatru weterani tarnowskiej „Solidarności”, w tym dotychczasowi uczestnicy realizowanego od roku przez fundację Pro Patria Semper projektu „Pierwsi Solidarni”. I to do nich należeć będzie podsumowanie tej dyskusji.
Ok. godziny 18:30 zaplanowano ostatni punkt bloku inauguracyjnego dziesiątej edycji Festiwalu Niepodległości. Zakończy go koncert tarnowskiej grupy rockowej RECEPCJA, której ubiegłoroczny, bardzo dobrze recenzowany, album „Dla zgody pięść (Miecz, Ogień)” odnosi się bezpośrednio do rodzimej historii sprzed czterech dekad i dziedzictwa tego okresu.
Wstęp na wszystkie imprezy jest wolny.
Ramowy program wydarzeń festiwalowych:
30 sierpnia – Inauguracja X Festiwalu Niepodleglości/ obchody Dnia Solidarności i Wolności
- 15:00 – początek targów aktywności pozaszkolnej młodzieży „Młodzi ON”
- 17:00 – panel dyskusyjny „Czy i komu potrzebne jest dziś dziedzictwo „Solidarności” ? z udziałem przedstawicieli: młodzieży, wychowawców, członków organizacji społecznych i mediów
- godz. 18:30 – koncert grupy RECEPCJA
Amfiteatr Letni w Tarnowie. ul. Kopernika 2, współorganizator: TCK
31 sierpnia – premiery pierwszych notacji filmowych zrealizowanych w ramach projektu „Pierwsi Solidarni”.
12 września – Nabożeństwo w Kościele pw. Matki Bożej Szkaplerznej na Burku (godz. 16:00) w intencji więźniarek KL Ravensbruck w rocznice dwóch transportów do tego obozu z Tarnowa a następnie spacer na groby siedmiu pochowanych na Cmentarzu Starym więźniarek tego największego kobiecego obozu koncentracyjnego.
Wrzesień – inauguracja prac Komitetu Pamięci Historycznej i Ochrony Dziedzictwa Lokalnego (przygot. wspólnie z Fundacją im. Hetmana Jana Tarnowskiego) zrzeszającego przedstawicieli instytucji publicznych i stowarzyszeń działających w sferze kultywowania i promocji lokalnego dziedzictwa historycznego oraz organizacji uroczystości patriotycznych w regionie.
Koniec października/ obchody Święta Tarnów „Pierwsze Niepodległe”
- Uroczysta promocja mini-albumu i podręcznika „Pierwsi Niepodlegli. Pionierskie zrywy niepodległościowe w październiku 1918 roku oraz ich bohaterowie”
- Koncert Barbary Górczewskiej i Leszka Czajkowskiego „Świat płonął WOJNĄ. Oni MIŁOŚCIĄ ”
- Ceremonia wręczenia nagród „Szabla Niepodległości” i „Ryngraf Niepodległości”
- Uroczysta proklamacja apelu – manifestu do władz samorządowych o ustanowienie Regionalnego Dnia Pamięci o Zwycięskich Zrywach Niepodległościowych w Małopolsce i na Śląsku Cieszyńskim (31 października)
- Oficjalny start serwisu wspólnotowego sos.PL
11 Listopada
- premiery dwóch kolejnych filmów z cyklu „Pierwsi Niepodlegli”
Koniec listopada
- Uroczystość odsłonięcia i poświęcenia na fasadzie tarnowskiego Zakładu Karnego tablicy upamiętniającej los 25 tysięcy Polaków więzionych tutaj w czasie okupacji i wywożonych stąd przez Niemców dziesiątkami transportów do wielu obozów koncentracyjnych, obozów pracy i na miejsca straceń.
- Otwarcie plenerowej wystawy poświęconej Stefanii Łąckiej i Józefie Kantor oraz towarzyszkom ich obozowej niedoli w KL Auschwitz i KL Ravensbruck
- Otwarcie mini-wystawy poświęconej pamięci Antoniego Gładysza, tarnowianina, więźnia KL Gross Rosen, społecznika, posła na Sejm z ramienia Znak, założyciela Klubu Inteligencji Katolickiej w Tarnowie
- Spotkanie autorskie z red. Anną Kwiatkowską – Bieda, autorką książki „Harcerki z Ravensbruck” (wyd. 2021)
- oficjalny start projektu „PierwszeNumery.PL” (FirstNumbers.PL/ErsteAusgaben.PL …)
Planowane wydarzenia o niesprecyzowanej wciąż dacie
- Seminarium popularnonaukowe, poświęcone postaciom pionierów realnej niepodległości oraz architektom infrastruktury instytucjalnej niepodległego państwa ( m.in. Janowi Kantemu Steczkowskiemu) pochodzącym z Tarnowa i regionu, ewent. połączone z wyjazdem studyjnym (do Tarnowa) organizowanym dla grupy ok. 20 redaktorów periodyków i portali historycznych z całego kraju
- premiery kilkunastu nowych miniatur filmowych z cyklu „Pierwsi Niepodlegli”
- Debata „Polska niepodległość w aktualnej perspektywie geostrategicznej”
- oficjalny start platformy internetowej DziedziczyMY.PL i Lokalpedia.PL (w tym Tarnopedii).
Źródło: materiały partnera