Tarnów wiadomości. Emaus i Rękawka to dwa tradycyjne krakowskie odpusty Wielkanocne obchodzone od wieków w poniedziałek i wtorek po Wielkanocy. W naszym archiwum odnaleźliśmy fotografie i opisy do zdjęć z 16 kwietnia 1928 roku.
Z zabaw ludowych w Krakowie w Święta Wielkanocne. Typy podmiejskie z odpustu „Emaus” w drugie święto Wielkiejnocy koło kościołów św. Salwatora i S.S. Norbertanek na krakowskim przedmieściu Zwierzyniec.
Ag. fot. „Światowida”, zdj. na pł. kraj. „Alfa”
Jak się bawi krakowski ludek na Wielkanoc. Tłumy koło starego kościoła i klasztoru i S.S. Norbertanek na Zwierzyńcu w poniedziałek Wielkanocny podczas odpustu na „Emaus”.
Ag. fot. „Światowida”, zdj. na pł. kraj. „Alfa”
W drugie święto Wielkanocne w Krakowie. Stragan z garnuszkami, zabawkami i kukłami brodatych żydów na odpuście „Emaus” na Zwierzyńcu.
Ag. fot. „Światowida”, zdj. na pł. kraj. „Alfa”
„Rękawka” Wielkanocna. Dopisała tego roku na szczęście pogoda podczas dni świątecznych. To też starodawnym obyczajem tłumy podążyły we wtorek po świętach na wzgórze Krzemionek przy krakowskiem przedmieściu Podgórze, aby tutaj koło starego kościółka i kopca Krakusa wziąść udział w tradycyjnej zabawie, z prastarych czasów się wywodzącej, w „Rękawce”.
Ag. fot. „Światowida”, zdj. na pł. kraj. „Alfa”
W tekście zachowano oryginalną pisownię zawartą w bezpłatnym Dodatku Tygodniowym (nr 16) do nru 107. „Ilustrowanego Kuryera Codziennego” z dn. 16 kwietnia 1928 roku.
Oprac. Piotr Rogóz, Natalia Tryba