Tarnów wiadomości. Międzywojenne wydania naszego bezpłatnego Dodatku Tygodniowego do „Ilustrowanego Kuryera Codziennego” prezentowały czytelnikom w latach 20. XX wieku obraz zmian, które następowały na całym kontynencie europejskim, od Lizbony po Sztokholm. Nie brakowało tam zarówno ważnych wydarzeń gospodarczo-społecznych, jak i tych trywialnych i groteskowych. W tym wydaniu historiografii IKC-a prezentujemy poniżej fotografie z publikacji wydanej 29 marca 1926 roku.
Trojaczki francuskie. Francji, jak wiadomo, grozi klęska depopulacji. Nic więc dziwnego, że francuska matka, która ojczyznę swą od razu trojgiem dzieci obdarzyła, jest fotografowana z nimi jako osobowość i jako… wzór do naśladowania.
fot. Keystone, Londyn
Jubileusz Markizy de Sévigné. Ku uczczeniu trzechsetlecia urodzin najwytworniejszej i najdowcipniejszej damy francuskiej, Markizy de Sévigné (1626–1696), urządzono w muzeum Carnavalet w Paryżu wystawę historyczną, z której nasze zdjęcie przedstawia jedną z sal.
fot. Henry Manuel, Paris.
„Nieustraszony” książę Walji. Niezrażony tyloma wypadkami, angielski następca tronu bierze udział w odbywających się obecnie wyścigach konnych w Purston. Na razie depesze jeszcze nie doniosły, żeby i teraz spadł z konia.
fot. Sport&General Press Agency, Londyn
Twórca fryzury à la garçonne. Mistrz paryskich fryzjerów, monsieur Antoine, Polak rodem z Wielkopolski, wynalazca sławnej dziś na całym świecie fryzury à la garçonne, przybył do Berlina na urządzoną tam wystawę, przedstawiającą historię damskiego uczesania głowy.
fot. R. Sennecke, Berlin
Małpa na psie. W jednym z paryskich cyrków popisuje się Mr. Henry, mistrz tresury zwierząt. Jednym z najbardziej oklaskiwanych numerów jest popis małpy, jeżdżącej jak jockey na psie.
fot. Press Photo News-Service, Berlin
Wspaniały buldog. Istniejący od r. 1875 w Londynie osobny „Bulldog Club” premiował tego roku, jako najwspanialszy okaz tej szlachetnej psiej rasy, „monarchę samochodu”, którego dostojne oblice podaje nasze zdjęcie.
fot. Sport&General Press Agency, Londyn
Gen. Sikorski w Tarnopolu. Wkrótce po objęciu swego nowego stanowiska b. premier i b. min. spr. wojsk. gen. Sikorski przybył na inspekcję do Tarnopola. Nasze zdjęcie przedstawia gen. Sikorskiego, odjeżdżającego z dworca tarnopolskiego powozem, w towarzystwie wojewody dr. Zawistowskiego.
fot. „Adela”, Tarnopol
Poświęcenie Elektrowni Miejskiej w Bochni (Małopolska). Ks. infułat A. Wilczkiewicz, miejscowy proboszcz dokonał w Bochni uroczystego poświęcenia i otwarcia elektrowni miejskiej, zbudowanej głównie dzięki komisarzowi rządu p.o. burmistrza Bochni, K. Szymanowskiego.
ag. fot. „Światowida”
Wspaniała akcja Krakowian na urządzenie gmachu Y.M.C.A. Wielkoduszny filantrop amerykański, mr. Fenn z Chicago, wybudował w Krakowie swoim kosztem wspaniały gmach tamtejszej Y.M.C.A z zastrzeżeniem, że Krakowianie sami, drogą składek, zbiorą fundusze na jego urządzenie. Akcja powiodła się w zupełności, a poszczególne jej stadja ilustrował transparent, umieszczony pod wieżą ratuszową na Rynku, jak to przedstawia nasze zdjęcie.
ag. fot. „Światowida”
Książęco-metropolitalny Komitet pomocy bezrobotnych w Krakowie. Istniejący pod naczelnym kierownictwem Metropolity dr. Adama ks. Sapiehy Komitet pomocy bezrobotnych w Krakowie, dzięki poparciu społeczeństwa rozwinął na dużą skalę swoją dobroczynną działalność. Zdjęcie nasze przedstawia jedną z licznych instytucji tego Komitetu: wydawanie objadów na starym reflektarzu klasztoru O.O. Franciszkanów.
ag. fot. „Światowida”
Poranek japoński w Warszawie. W sali Towarzystwa Krajoznawczego w Warszawie odbył się staraniem Towarzystwa polsko-japońskiego „poranek japoński”. Zdjęcie nasze przedstawia widok sali, w której w pierwszym rzędzie siedzą przedstawiciele poselstwa japońskiego w Warszawie.
ag. fot. „Światowida”
Radio w Krakowie. Kraków zyskał rządową stację nadawczą radiotelegrafu. Znajduje się ona w gmachu VIII. gimn. państwowego przy ul. Studenckiej, a wysokie jej wieżyce zwracają na siebie powszechną uwagę przechodzących.
ag. fot. „Światowida”
W tekście zachowano oryginalną pisownię zawartą w bezpłatnym Dodatku Tygodniowym (nr 13) do nru 88. „Ilustrowanego Kuryera Codziennego” z dn. 29 marca 1926 roku.
Oprac. Piotr Rogóz, Natalia Tryba