Tarnów wiadomości. W ramach cyklu, który realizuje Centrum Sztuki Mościce już we czwartek odbędzie się spotkanie z Pawłem Zgrzebnickim. Będzie to opowieść o podróżach, a konkretnie wyprawie tam, gdzie kończy się świat. Fotograf i autor książek zabierze swoich słuchaczy do Papui Nowej Gwinei.
Papua Nowa Gwinea to jedno z ostatnich miejsc na Ziemi, gdzie zachowały się jeszcze pierwotne społeczności, gdzie wciąż jeszcze żyją dzikie plemiona, z których część nie ma żadnego kontaktu ze współczesną cywilizacją. Niezwykle bogaty etnograficznie obszar to kraj w ogromnej części dziki, niebezpieczny, pełen przemocy, jednocześnie zaś fascynujący, piękny i bogaty swą kulturową różnorodnością. To miejsce, gdzie dla Europejczyka kończy się znany mu świat. Niestety, także dla rdzennych mieszkańców, za sprawą gwałtownej globalizacji, świat, jaki znają się kończy.
Reportaż Pawła Zgrzebnickiego przedstawia niezwykłą wyprawę po Papui Nowej Gwinei. Jednakże podróż jest tylko pretekstem, nicią, wokół której wije się opowieść znacznie poważniejsza o mieszkańcach Melanezji, ich historii, plemiennych zwyczajach, współczesnych problemach, próbach stworzenia państwa, chciwości i bezwzględności międzynarodowych korporacji, agresywnej polityce Chin, korupcji, przemocy, degradacji środowiska i znikaniu wspaniałych, pierwotnych ludzkich kultur.
Jednocześnie to pełna humoru opowieść prowadząca przez świat zabobonów, czarów, przygód i wielu niespodzianek.
Spotkaniu towarzyszy wystawa fotografii (portrety osób z ludów Huli oraz Asaro) oraz sprzedaż książki: „Tam, gdzie kończy się świat”. Paweł Zgrzebnicki przywiezie ze sobą także kilka rekwizytów z Papui.
Paweł Zgrzebnicki (1977) – kulturozwawca, fotograf, autor książek o tematyce podróżniczej i publikacji naukowych. W 2000 roku ukończył Wydział Fizyki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, w 2019 roku uzyskał tytuł doktora nauk o religii i kulturze w SWPS Uniwersytecie Humanistycznospołecznym w Warszawie. W latach 2005-2020 oddwiedził kilkadziesiąt krajów, opisując wyprawy w relacjach oraz bogatej dokumentacji fotograficznej. W podróży zawsze na pierwszym miejscu stawia człowieka i to właśnie ludzie i ich kultiry są zawsze na pierwszym planie obiektywu. Jego prace wystawiane były między innymi w Muzeum Narodowym w Szczecinie oraz Musée Dobrée w Nantes (Francja).
Źródło: CSM