Kilka dni temu władze Tarnowskiego Klastera Przemysłowego przekazały tarnowskiemu samorządowi działkę w Krzyżu (północna część Tarnowa), na której planowane jest wykonanie geotermalnego odwiertu. Dzięki takiej inwestycji mieszkańcy Tarnowa będą mogli liczyć na niższe koszty ogrzewania mieszkań, a także na tańszą ciepłą wodę.
Wstępne badania geologiczne wykazały, że w pobliżu ulicy Traktorowej w Tarnowie znajdują się pod ziemią złoża gorącej wody. Mimo że stwierdzono tam występowanie wód geotermalnych, to są wątpliwości co do ich jakości, a także składu chemicznego. Dopiero wykonanie odwiertu na głębokość ok. 3,5 km pomoże stwierdzić, jak te pokłady są wydajne – dzięki badaniom będzie wiadomo, czy inwestycja będzie dla tarnowskiego magistratu opłacalna.
Koszt realizacji odwiertu może wynieść blisko 20 mln zł, ale samorząd może liczyć na 100% dofinansowanie – w zakresie poszukiwania i rozpoznawania pokładów wód geotermalnych – z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska.
Komunalny MPEC gorącą wodę, uzyskaną z odwiertu, mógłby wykorzystywać m.in. do ogrzewania mieszkań. Gdyby inwestycja doszła do skutku przedsiębiorstwo, poprzez korzystanie z alternatywnego źródła energii, otrzymałoby „zielone certyfikaty” i jednocześnie zostałoby zwolnione z uiszczania opłat ustawowych związanych z emisją dwutlenku węgla do atmosfery. W związku z tym, że z ulicy Traktorowej jest do MPEC-u niespełna kilometr koszty realizacji inwestycji byłyby relatywnie małe.
Opłacalność tego typu inwestycji zależy przede wszystkim od wielkości pokładów gorącej wody i temperatury tych złóż. Z kolei im odwiert jest głębszy, tym koszty realizacji są wyższe. Ważne jest też, aby stopień zmineralizowania tych wód był jak najniższy, ponieważ ich oczyszczenie jest kosztowne.
W Polsce powierzchnia wód geotermalnych wynosi ponad 6 tys. km2, a ich złoża występują w wielu regionach kraju.
Fot. Wydział Komunikacji Społecznej UMT
Tekst: Piotr Rogóz