Connect with us
Reklama

materiały partnerów

Wybór materacy do spania w Tarnowie – jaki będzie najlepszy?

Opublikowane

on

Długi, spokojny i niczym niezakłócony sen to marzenie wielu z nas. Na początku nowego milenium problemy ze snem deklarował nawet co trzeci Polak. Obecnie szacuje się, że z problemem tym zmaga się nawet połowa z nas. Z czego to może wynikać? Zaburzenia snu wywołane są również nieodpowiednio dobranym materacem. Nie bez powodu zwykło się bowiem mówić, że “jak sobie pościelisz, tak się wyśpisz”. Przyjrzyjmy się więc temu, jak wybrać najlepszy dla siebie materac.

Mały, średni czy duży materac?

Rozmiar materaca powinien zostać wybrany w uwzględnieniu o to, ilu osobom będzie on służył. Niezmiernie ważne są również wymiary oraz waga tej osoby. Dzieciom i młodzieży z powodzeniem posłużą modele o wymiarach 80×180 cm. Zmieszczą się na nich także osoby o szczupłej sylwetce — pod warunkiem, że ich wzrost nie przekracza 160 cm. Dlaczego? W trakcie snu wszystkie kończyny powinny znaleźć się w obrębie materaca. Przyjęło się więc, że aby spełnić ten warunek, produkt ten powinien być o co najmniej 20 cm dłuższy od wzrostu swojego użytkownika. Potwierdzają to również eksperci doradzający materace w sklepie Materacetarnow.eu. Ich zdaniem osoby o większych rozmiarach powinny zdecydować się na zakup modeli 100×200 cm. Dla par poleca się natomiast te, których rozmiary wynoszą 140×200 cm.

Mały, średni czy duży materac?

Czy lepiej się śpi na miękkim materacu?

To zależy… Odpowiedź na to pytanie uwarunkowana jest (ponownie) wagą osoby, która będzie na nim spała. Materace miękki, oznaczane symbolami H1 zostały stworzone specjalnie z myślą o osobach, których waga nie przekracza 60 kg. Osobom znajdującym się w przedziale 60-80 kg zaleca się spanie na materacach średnio miękkich (H2). Z kolei materace średnio twarde (H3) przeznaczone są dla osób pomiędzy 80 a 100 kg. Dla tych, których waga przekroczyła 100 kg, najlepsze będą materace twarde (H4). Więcej przydatnych informacji możesz znaleźć na stronie zdrowykregoslup.pl. Specjaliści od zdrowego kręgosłupa jednogłośnie twierdzą jednak, że materac nie powinien być ani zbyt miękki, ani za bardzo twardy. W przeciwnym wypadku można wyrządzić sobie poważną krzywdę. Bóle kręgosłupa, niedokrwistość i drętwienie kończyn — to tylko nieliczne z wielu poważnych schorzeń, których można się łatwo nabawić. Dlatego też Hilding stworzył innowacyjną linię materacy, posiadających aż 7 stref twardości! Dzięki modelom takim tak Hilding Modern na zawsze pożegnasz się z bólem pleców.

Jaki wkład wybrać?

Rodzaj wkładu, podobnie jak i twardość materaca, jest uwarunkowana wagą swojego użytkownika. Osobom lekkim, poniżej 80 kg poleca się zakup materacy piankowych. Zapewniają odpowiedniej twardości oraz przyjemnie otulają ciało w trakcie snu. Ponadto przejawiają one również cechy bakteriobójcze oraz nie sprzyjają gromadzeniu roztocza. Dlatego też poleca się je szczególnie osobom podatnym na alergie. Do modeli piankowych zaliczamy wypełnienia z: pianki lateksowej (model Melody), termoelastycznej wykonanej z pianki Visco (model Salsa) oraz z pianki wysokoelastycznej (Hilding Foxtrot). Dużą popularnością cieszą się także materace z wypełnieniem sprężynowym. Na wyróżnienie zasługują tu materace kieszeniowe (m.in. Hilding Tango), multipocket (m.in. Hilding Flamenco), oraz te dla najbardziej wymagających klientów, czyli materace typu Pocket Plus (m.in. Hilding Dance). Szukając nowego materaca, koniecznie sprawdź również aktualne promocje na materace w sklepie Materacewloclawek.eu.

Czytaj dalej

materiały partnerów

Podziel się swoim pomysłem na działania animacyjne łączące kulturę z edukacją patriotyczną i wygraj nagrody

Opublikowane

on

Dodane przez

W drugiej odsłonie akcji „Pomysłobranie” organizowanej przez Narodowe Centrum Kultury poszukiwane są inspiracje do ciekawych i nieszablonowych działań edukacyjnych dotyczących patriotyzmu, którego nośnikiem jest sztuka. W akcji mogą wziąć udział edukatorzy, animatorzy, nauczyciele, liderzy grup, freelancerzy oraz osoby działające społecznie, zainteresowane rozwojem w dziedzinie edukacji patriotycznej, w tym szczególnie studenci uczelni artystycznych, harcerze i młodzież ze szkół ponadpodstawowych o profilu plastycznym.

 

Wyślij swój autorski scenariusz z inspirującymi pomysłami na działania edukacyjne, z dołączoną krótką notatką o sobie – autorze. Najciekawsze i najbardziej innowacyjne pomysły zostaną zaprezentowane w publikacji Barwy Wspólne vol. 2, stanowiącej kontynuację zbioru propozycji na zajęcia edukacyjne, a na laureatów czekają atrakcyjne nagrody finansowe i rzeczowe.

 

Autorzy najwyżej ocenionych przez jury scenariuszy zostaną także zaproszeni do udziału w weekendowym zlocie, połączonym z warsztatami, który odbędzie się w październiku br.

 

Nabór scenariuszy trwa do 18 lipca. Formularz zgłoszeniowy, regulamin i szczegóły znajdują się na stronie nck.pl!

 

Źródło informacji: Narodowe Centrum Kultury

Czytaj dalej

materiały partnerów

Przyjechał do Polski w… transporcie arbuzów. Wpadł w Rudce

Opublikowane

on

Dodane przez

Około godziny 23 w sobotę dyżurny wysłał patrol policjantów Komisariatu Policji Tarnów-Zachód do MOP Rudka, gdzie jeden z kierowców zgłaszał niepokojące hałasy, jakie dobiegały z jego naczepy, w której przewoził arbuzy. Na miejscu po przyjeździe patrolu, drzwi naczepy zostały otwarte i wówczas z wnętrza wyszedł… cudzoziemiec. Uskarżał się on na bóle brzucha, w związku z tym na miejsce wezwano załogę karetki pogotowia.
 
Warunki w jakich on przebywał, też były ekstremalne. Naczepa-chłodnia utrzymywała temperaturę około 8 stopni Celsjusza. Cudzoziemiec ostatecznie po przebadaniu został zatrzymany i przekazany funkcjonariuszom Placówki Straży Granicznej w Tarnowie, w związku z nielegalnym przekroczeniem granicy Rzeczpospolitej Polskiej.
 
W niedzielę wspólnie z funkcjonariuszami Placówki SG w Tarnowie policjanci Komisariatu Policji Tarnów-Zachód udali się ponownie na MOP Rudka w celu przeprowadzenia oględzin naczepy samochodu ciężarowego, w którym został ujawniony cudzoziemiec.
Ustalono, że 20-latek przekroczył dzień wcześniej granicę ze Słowacji do Polski w rejonie byłego drogowego przejścia granicznego w Barwinku w naczepie samochodu ciężarowego wiozącego arbuzy z Grecji do Polski.
 
Jak się okazało, cudzoziemiec w Grecji złożył wniosek o ochronę międzynarodową. W związku z powyższym zaistniała przesłanka do przekazania Afgańczyka do Grecji, w trybie rozporządzenia DUBLIN III, stosownie do artykułu 303 ust .1 pkt. 13 Ustawy o cudzoziemcach.
Zatrzymanemu cudzoziemcowi przedstawiono zarzut przekroczenia wbrew przepisom granicy Rzeczypospolitej Polskiej ze Słowacji do Polski przy użyciu podstępu, polegającego na ukryciu się w naczepie ciągnika siodłowego typu chłodnia o polskich numerach rejestracyjnych, nie posiadając dokumentów uprawniających do przekroczenia granicy Rzeczypospolitej Polskiej.
 
Obywatel Afganistanu przyznał się do zarzucanego mu przestępstwa i poddał się dobrowolnie karze 6 miesięcy pozbawienia wolności, z warunkowym okresem zawieszenia wykonania kary na okres 2 lat.
Źródło: materiały policji
Czytaj dalej

materiały partnerów

PGNiG przekazało już ponad 26 mln zł na walkę z COVID-19

Opublikowane

on

Dodane przez

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo od początku marca ub.r. wspiera placówki zdrowotne, a także ośrodki pomocy społecznej oraz organizacje i podmioty mierzące się bezpośrednio ze skutkami pandemii. Wartość pomocy udzielonej przez polską spółkę w pierwszym kwartale 2021 roku przekroczyła już kwotę 5 mln zł. 

 

W czasie ostatnich 13 miesięcy priorytetem PGNiG była ochrona zdrowia pracowników oraz ciągłość funkcjonowania zakładów wchodzących w skład Grupy Kapitałowej. Kontynuowanie działalności przez spółkę miało bowiem bezpośrednie przełożenie na bezpieczeństwo dostaw energii elektrycznej i gazu ziemnego do polskich domów i firm. Dobra sytuacja finansowa umożliwiła również PGNiG wyjście z pomocą na zewnątrz – zarówno do mieszkańców regionów, w których spółka prowadzi działalność wydobywczą, jak i w wymiarze ogólnopolskim. 

 

Zagwarantowanie nieprzerwanych dostaw gazu do odbiorców i ochrona zdrowia naszych pracowników to kluczowe kwestie, o które zadbaliśmy w chwili nadejścia pierwszej fali COVID-19. Nie zapomnieliśmy także o potrzebach społeczności nam bliskich, których od lat jesteśmy częścią. To właśnie do szpitali w miejscowościach gdzie PGNiG ma swoje oddziały w pierwszej kolejności trafiła nasza pomoc. Na wsparcie podmiotów zewnętrznych przekazaliśmy ponad 26 mln zł. Podobną kwotę przeznaczyliśmy na zabezpieczenie naszych pracowników i zachowanie ciągłości pracy zakładów w spółkach Grupy Kapitałowej PGNiG” – mówi Paweł Majewski, prezes zarządu PGNiG SA.

 

Znacząca część środków spółki trafiła do szpitali i ośrodków zdrowia. Wsparciem objęte zostały m.in. placówki w Sanoku, Zielonej Górze, Rzeszowie, Grodzisku Wielkopolskim, Cieszynie, Łańcucie, Wodzisławiu Śląskim czy Lublinie. Fundusze od PGNiG otrzymał również Instytut Matki i Dziecka w Warszawie. Ostatnia duża transza pomocy w wysokości 4,1 mln zł została przekazana na rzecz 12 polskich szpitali w styczniu 2021 roku. Kilka dni temu spółka przyznała także darowiznę w wysokości 1 mln zł Centralnemu Szpitalowi Klinicznemu MSWiA w Warszawie. Środki te pozwolą na zakup tomografu komputerowego wraz z platformą radiologiczną do analizy zdjęć. W działania pomocowe włączyli się również pracownicy biur obsługi klienta niektórych spółek GK PGNiG, którzy po odpowiednim przeszkoleniu obsługiwali infolinie nt. koronawirusa, prowadzone przez Narodowy Fundusz Zdrowia i Główny Inspektorat Sanitarny. Spółka we współpracy z Polskim Związkiem Głuchych oraz Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej uruchomiła także wideoinfolinię dla osób niesłyszących.

 

Niewątpliwie najważniejszym frontem walki z pandemią są dziś placówki zdrowotne. Wsparcie, którego udzielamy ma zarówno charakter finansowy, jak i rzeczowy. Fundusze przeznaczane są m.in. na zakup środków ochrony osobistej i szybkich testów antygenowych, ale również sprzętu diagnostycznego i aparatury medycznej – respiratorów, kardiomonitorów czy specjalistycznych łóżek. Mamy nadzieję, że ta pomoc przyczynia się do zwiększenia komfortu pracy lekarzy, pielęgniarek oraz pozostałych przedstawicieli personelu medycznego i pozwala ochronić zdrowie i życie jak największej liczby pacjentów” – dodaje prezes Paweł Majewski. 

 

Za pośrednictwem Fundacji PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza spółka zaangażowała się także w projekty na rzecz seniorów, powstańców warszawskich i domów pomocy społecznej. Przed Świętami Wielkanocnymi Fundacja dofinansowała kilkadziesiąt paczek z żywnością, artykułami higienicznymi oraz środkami ochronnymi dla kombatantów z Warmii i Mazur. GK PGNiG kontynuuje również swoją misję wspierania polskiej kultury i edukacji. W związku z potrzebami dzieci i młodzieży, w obszarze zdalnego nauczania, firma przekazała sprzęt komputerowy, a także doposażyła szkolne sale informatyczne w Warszawie, Nadarzynie, Łodzi oraz gminach Więcbork i Jeżewo. Fundacja PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza została również wyłącznym sponsorem pasma edukacyjnego „Szkoła z TVP”. Pod koniec kwietnia fundacja zainicjowała nowy program, wspierający lokalne inicjatywy na rzecz kultywowania regionalnej sztuki, tradycji i historii i – Rozgrzewamy Polskie Serca.

 

„Jako polska spółka jesteśmy bardzo mocno związani z naszą tożsamością narodową i dziedzictwem kulturowym. Program grantowy Rozgrzewamy Polskie Serca Fundacji PGNiG ma inspirować organizacje pozarządowe, samorządy i szkoły do podejmowania inicjatyw budujących lokalnie kapitał społeczny. Ta akcja bezpośrednio wynika z ważnych także dla nas i całej Grupy Kapitałowej PGNiG wartości” – podkreśla prezes Paweł Majewski.

 

W planach Grupy Kapitałowej PGNiG oraz Fundacji im. Ignacego Łukasiewicza są kolejne działania na rzecz szpitali oraz innych podmiotów publicznych w całej Polsce.

 

Źródło informacji: PGNiG

Czytaj dalej

Popularne

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z polityką prywatności serwisu. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.