/
4 minut czytania

Oczy w blasku słońca. Ochrona wzroku na co dzień i przed promieniami słonecznymi- zadbaj o komfort i zdrowie swoich oczu

Izabela Stawarz, w pracy mówią na nią Bella, jest specjalistką soczewek okularowych. Pomaga dobrać soczewki okularowe pod indywidualne potrzeby.

fot. Artur Gawle

Lato w pełni, czym kierować się przy wyborze okularów przeciwsłonecznych?

Przede wszystkim naszymi preferencjami. Musimy określić sobie ich przeznaczenie. Inne będą odpowiednie do jazdy samochodem, inne na wakacje. Tu warto też określić szerokość geograficzną. Inny kolor soczewki sprawdzi się na południu Hiszpanii a inny w Polsce.

To zależy od temperatury?

Tu chodzi o kąt padania słońca.

Istnieją jakieś pośrednie rozwiązania?

Możemy stosować w takim „życiu codziennym” soczewki o niejednolitym zaciemnieniu: u góry ciemniejsze, na dole jaśniejsze.

A czy to nie powoduje problemów z błędnikiem?

Nie, jest to zupełnie bezpieczne rozwiązanie zarówno dla błędnika i oczu.

fot. Artur Gawle

A jak to właściwie jest z tą polaryzacją?

Polaryzacja świetnie sprawdza się w okularach przeciwsłonecznych. To zastosowanie, które likwiduje obraz odbitego światła. Czyli zakładając okulary przeciwsłoneczne nie odbija nam się światło od powierzchni szyb w samochodach, czy od tafli wody. Polaryzacja wygasza takie odbicia. Zdecydowanie poprawia to nasze bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Dzięki polaryzacji widzimy np. kierowcę nadjeżdżającego samochodu, dzięki temu, że eliminuje ona odbicie w szybie.

Co możemy dodać do soczewki?

Gdy nosimy na codzień soczewki korekcyjne fajnym rozwiązaniem jest zastosowanie fotochromów. Polega to na tym, że soczewki reagują na światło. W pomieszczeniach mamy jasną, przezroczystą soczewkę, a wychodząc na zewnątrz, na słońce, od razu nam się zaciemnia. Mamy dwie pary okularów w jednym.

fot. Artur Gawle

Jak wygląda Twoja praca w praktyce?

Gdy już znamy wartości korekcyjne klienta, w pierwszej kolejności klientem zajmuje się nasza stylistka „Marysia” i dobiera oprawki. Tu są ważne kształt, grubości opraw. Wtedy zaczyna się moja praca. Przeprowadzam krótki wywiad, określając dokładnie potrzeby klienta. Następnie wykonuję specjalistyczne pomiary, dostosowane do wybranych przez klienta okularów. Wtedy mogę wykonać konkretne soczewki. Polega to na tym, że projektuje je, zamawiam i montuję już tu na miejscu w konkretnych oprawkach.

Jest jakiś „Złoty środek”?

Tak. Technologia pozwala przygotować soczewki, które dadzą nam wyraźny obraz od krawędzi do krawędzi oprawy. Nasza wartość korekcyjna jest rozłożona punktowo, a nie jak dawniej, tylko środek optyczny. To niweluje wiele zniekształceń obrazu, z którymi dawniej okularnicy musieli się mierzyć. My już w ogóle nie oferujemy tych „podstawowych” soczewek. Wiele osób zmaga się z astygmatyzmem. Dzięki nowej technologii soczewek, zdecydowanie poprawia to postrzeganie kształtów.

Jak wybór innej soczewki może zmienić jakość widzenia?

Mamy na prawdę wiele możliwości, jeśli chodzi o dobór soczewek okularowych. Wybierając lepsze konstrukcje, czy materiały, możemy zmniejszyć grubość soczewek. Jeśli soczewka będzie cieńsza na bokach, to poprawi się aspekt estetyczny a także komfort noszenia okularów. Zaawansowana konstrukcja soczewek zredukuje zniekształcenia. Oczy będą naturalnie wyglądać. A dla użytkownika, poszerzy szerokość pola widzenia. Będziemy mieli doskonałą jakość widzenia.

fot. Artur Gawle

Jak chronić nasze oczy przed światem medialnym, kiedy spędzamy dużo czasu przez monitorem?

Dobre pytanie. Zwłaszcza w czasie po pandemii, gdyż wiele osób spędzało dużo czasu na zajęciach online, czy pracy zdalnej. Dobrym rozwiązaniem jest soczewka, która zapobiega męczeniu się oczu. Możemy tak ją przygotować, żeby w dolnej części miała nieco zmienione wartości korekcyjne, co ułatwi czytanie, czy korzystanie ze smartfona. Dzięki temu odciążamy oko, i tym samym redukujemy zmęczenie. To jak z każdym mięśniem, jak będzie długo zaciśnięty w jednej pozycji, to dojdzie do skurczu. Zastosowanie takich soczewek pozwala na zrelaksowanie mięśni w naszych oczach, dzięki czemu długotrwała praca przy komputerze będzie komfortowa.

A co, jeśli ktoś potrzebuje okularów na co dzień, ale nie wystarczają mu one do czytania?

Najlepszym rozwiązaniem jest soczewka progresywna. Czyli jedne okulary, które pozwalają widzieć jak w dwóch, a nawet trzech parach okularów. W górnej części okularów mamy wartości korekcyjne sprzyjające patrzeniu w dal – na spacerach itd. Na środku wartości do widzenia odległościach pośrednich, a na dole dostosowane do czytania. Ba, mogą być jeszcze fotochromatyczne, czyli tak naprawdę możemy mieć 4 pary w jednej…

fot. Artur Gawle

Jak wyglądało Twoje życie z okularami?

Noszę je prawie dwadzieścia lat… Moje wartości korekcyjne już nie są małe. Jestem krótkowidzem i gdy byłam dzieckiem, te wartości się mocno zmieniały. W związku z tym nie do końca byłam wtedy świadoma jak dobierać właściwe. Nosiłam raczej kwadratowe okulary, z grubą soczewką. To dawało mi nieźle popalić, choćby wśród rówieśników. Powodowało zawstydzenie. Nie było stylistek… Poprzez źle dostosowane okulary, wręcz pogarszałam swoje wartości korekcyjne. Złe oprawki powodowały efekt patrzenia „spod byka”. Tak naprawdę, dopiero rozpoczynając przygodę z Veni Vidi, zobaczyłam jak to powinno wyglądać. Dlatego też chcę uświadamiać osoby, które noszą bądź zaczynają nosić okulary, że może to zupełnie inaczej wyglądać, niż do tej pory. Dobierając odpowiednią oprawę i decydując się na nową generację soczewek.

Masz jakiś sposób, żeby załagodzić obawy dziecka/rodzica?

Dysponujemy systemem, dzięki któremu możemy pokazać, jak taka soczewka w wybranych oprawach będzie wyglądała. Na miejscu widzimy, jakiej będzie grubości, możemy ją zoptymalizować pod katem grubości. Miewałam przypadki, kiedy ktoś miał dwukrotnie grubsze soczewki, niż wymagały tego wartości korekcyjne. Kompleksy „okularnika” wciąż istnieją, zwłaszcza przy dużych wartościach. Dotyczy to wszystkich grup wiekowych.

fot. Artur Gawle

Czy klienci powierzają się Tobie, czy raczej mają własne wizje?

Raczej mają zaufanie. Veni Vidi jest kojarzone bardzo specjalistycznie. To z resztą widać na pierwszy rzut oka, po wejściu do salonu. Ale ja też nie narzucam, raczej przedstawiam wachlarz różnych rozwiązań, na dany problem. To klient decyduje co będzie dla niego najlepsze, ale zdecydowanie wygrywa jakość widzenia…

Dziękuję za rozmowę.

Veni Vidi

ul. Gumniska 3/2,

33-100, Tarnów

mail: optyk@venividi.pl tel: +48 733 268 068

https://venividi.pl

https://www.facebook.com/VENIVIDIOPTYK

fot. Artur Gawle

Artur Gawle

Artur Gawle - fotoreporter. Odpowiedzialny za galerie i pojedyncze zdjęcia w całej grupie Ilustrowanego Kuriera Codziennego.

Poprzedni wpis

Unia pewnie wygrywa w Pile! „Jaskółki” na fali zwycięstw wciąż blisko play-off!

Następny wpis

Poznaliśmy zwycięzców loterii Grupy Azoty – „Dbamy o polską ziemię”

Ostatnio dodany przez Blog

Zmarł Zbigniew Kłopocki

Facebook Twitter Polub na facebooku Email 20 września na wieczny spoczynek odszedł wybitny człowiek. Zbigniew Kłopocki

Send this to a friend