2 minut czytania

O czym należy pamiętać, wypożyczając samochód?

Wypożyczenie samochodu do świetna alternatywa dla osób podróżujących, które nie posiadają własnego samochodu. Kiedy potrzebujemy auta na już, a nasze środki nie pozwalają na zakup pojazdu, warto skorzystać z oferty wypożyczalni, która w szybki i łatwy sposób udostępni nam samochód na wybrany przez nas czas. Przed wypożyczeniem warto sprawdzić jednak jakie warunki należy spełnić, aby móc wynająć samochód na własny użytek.

Kto może wynająć samochód?

Samochód w większości przypadków może wynająć każda osoba mająca prawo jazdy na kategorię odpowiadającą gabarytom samochodu. Jeśli posiadamy kategorię B, czyli możliwość prowadzenia pojazdów do 3,5 tony w większości przypadków nam to wystarczy, aby wynająć osobówkę i udać się w podróż. Zdarzają się przypadki, że do wypożyczenia auta wymagany jest wiek 21 lub 24 lata, a w niektórych sytuacjach wymagane jest posiadanie prawa jazdy minimum 3 lata. Wypożyczalnia samochodów osobowych w Tarnowie OMT nie nakłada żadnych limitów! Wypożyczyć auto możesz zawsze, niezależnie od Twojego wieku i stażu za kierownicą.

Co powinna zawierać umowa najmu samochodu?

Najważniejszym dokumentem, który potwierdza wypożyczenie jakiegokolwiek pojazdu, jest umowa. Aby była ona ważna w świetle prawa i zabezpieczała nas przed ewentualnymi konsekwencjami, powinna zawierać dane stron umowy, okres najmy, dane pojazdu, takie jak model i marka, kwotę wynajmu, przebieg wypożyczanego auta oraz warunki, jakie należy spełnić, aby oddanie pojazdu nie wiązało się z dodatkowym czasem lub pieniędzmi.

Limit kilometrów

Wypożyczając pojazd, warto dowiedzieć się, ile maksymalnie kilometrów możemy nim pokonać, aby nie narazić się na dodatkowe koszty. Samochody o mniejszych silnikach, które w swoim wyposażeniu posiada wypożyczalnia samochodów osobowych w Tarnowie OMT posiadają miesięczny limit kilometrów ze względu na szybką ich eksploatację. Wypożyczając samochód, warto dowiedzieć się jakim samochodem zwiedzimy cały kraj w jeden dzień, a jakiego użytkowanie będzie zmuszało nas do rozłożenia podróży.

Wyjazd za granicę

Wyjeżdżając samochodem za granicę, musimy mieć pewność, że wypożyczalnia samochodów wyraża na to zgodę. W końcu większość aut posiada nadajniki GPS, a wypożyczalnia samochodów wyjazd poza granicę kraju może uznać za kradzież. Jeśli przymierzamy się do wyjazdu do innego kraju, poinformujmy, na początku, o tym fakcie pracowników. Dzięki temu będą mogli oni ustalić dla nas najkorzystniejsze stawki na wypożyczenie długo- i krótkoterminowe oraz odznaczyć, że auta nie chcemy ukraść, a tylko udać się na terytorium innego państwa. W przypadku wyjazdów zagranicznych ważne jest również ubezpieczenie, które często trzeba osobno dokupować do samochodu. Bez niego, podczas jakiejkolwiek kolizji czy wypadku, wszystkie koszty naprawy auta mogą spać na nas, a tego byśmy nie chcieli.

O czym jeszcze warto pamiętać, wypożyczając samochód?

Oprócz zabrania ze sobą odpowiednich dokumentów, które potwierdzą naszą tożsamość, warto pamiętać o tym, że wypożyczonym przez nas samochodem możemy poruszać się tylko my i nikt więcej, o ile umowa oraz regulamin wypożyczalni samochodów nie stanowią inaczej. Jazda wypożyczonym autem przez osoby trzecie może nieść za sobą wysokie koszty w przypadku dokonania jakiegokolwiek uszkodzenia samochodu. Nie warto narażać się na dodatkowe koszty, jeśli wiemy o tym, że to nie my będziemy cały wyjazd prowadzić samochód, warto zapytać w wypożyczalni samochodów, o umowę trójstronną, która będzie zawierać więcej niż jedną osobę jako wypożyczającą.

źródło zdjęć: freepik.com

Poprzedni wpis

Tarnowianie znów nie będą mogli świętować Sylwestra na rynku. „To nie wymagałoby dużego nakładu finansowego”

Następny wpis

19-latek kierował autobusem MPK w Tarnowie. Za spełnienie marzeń usłyszał zarzuty

Ostatnio dodany przez Blog

Send this to a friend